Obóz harcerski od zaplecza. Odcinek 1 – Zgrupowanie.

Korzystając z braku wolnego czasu postanowiliśmy przybliżyć naszym czytelnikom zaplecze obozu harcerskiego.

Dziś na warsztat idzie zgrupowanie. To punkt centralny obozu. Tutaj codziennie trafiają niepoliczalne ilości harcerzy by pozyskać podwieczorek, drugie śniadanie, gwoździe czy inne niezbędne do życia na obozie przedmioty.

OS3B8621

Zgrupowanie to krąg namiotów gdzie śpi komenda(komendant, kwatermistrz, oboźny i magazynier), piguła, ratowniczki wodne i dostawca. Poza tym w zgrupie stoją trzy namioty magazynowe. W tym ten najważniejszy z jedzeniem. W magazynie żywnościowym przechowujemy tony produktów potrzebnych do wyżywienia 180 osobowego obozu. Dziś na obiad poszło 11kg ryżu, 20kg mięsa, 2 worki buraków, worek ziemniaków, 2 skrzynki jabłek, 8 kg kapusty kiszonej, 3 kg boczku, worek marchewek, 20kg gruszek na kompot i ok 10 litrów oleju i pewnie kilka kilogramów przypraw. Najwyższe standardy, które potwierdziła kontrolna sanepidu pomagają nam utrzymać 4 lodówki absorbcyjne napędzane propan-butanem.

OS3B8641

Wspomniana piguła ma do dyspozycji ambulatorium, gdzie każdego dnia wyjmuje masę kleszczy i opatruje rany. Za ambulatorium stoi izolatka, w której chorować mogą cztery osoby na raz. Póki co chorych brak.

OS3B8629

Komenda zgrupowania śpi na przyczach podobnie jak wszyscy harcerze. Wierzymy, że dobry przykład idzie z góry.

Na potrzeby ładowania telefonów kadry i laptopów obsługujących obóz kupiliśmy zestaw paneli słonecznych z akumulatorem.

Zaopatrzenie takiego obozu to nie lada wyczyn, więc nasza flota samochodowa w tym roku wzbogaciła się o dużą srebrną strzałę, którą prawdopodobnie odkupimy w dobrej cenie od właściciela. Przeraża nas co prawda koszt utrzymania. Mała czerwona strzała jest prywatnym samochodem jednego z nas, niestety po obozie będzie wymagać napraw, więc szukamy zaprzyjaźnionego mechanika.OS3B8625

W kolejnym odcinku zapraszamy do kuchni. Będzie się działo.

OS3B8639

4 uwagi do wpisu “Obóz harcerski od zaplecza. Odcinek 1 – Zgrupowanie.

  1. Bardzo fajny, cenny wpis. Super organizacja! Fantastyczny porządek (aż chciałoby się, żeby dzieci miały taki w swoich pokojach 😉 )
    Duży szacunek dla Was. Brawo Wy! 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s